Rózsavízöblítő
A száraz, töredezett hajból fényes sörényt varázsolhatunk a magunk által összeállított öblítővel. Két maroknyi rózsaszirmot fél liter desztillált vízben húsz percig főzünk, majd egy éjszakára állni hagyjuk. Ezt követően a papír kávéfilteren átszűrjük. Két evőkanál mézet és egy teáskanál glicerint egy ásványvizes flakonba teszünk, majd felöntjük rózsavízzel, és az elegyet jól összerázzuk. Előbb bemasszírozzuk a nedves hajba, azután fésűvel eloszlasztjuk az egész felületen.
Az orchideától a zöldteáig
A szintetikus ápolószerek mellett a természetes növényi hatóanyagokkal is csodálatos eredményeket érhetünk el. Az orchideakivonatot tartalmazó termék például nemcsak hatékonyan tisztít, de a könnyű kifésülést is elősegíti. A zöldtea viszont a fejbőrt nyugtatja, sőt, nedvességmegtartó hatása sem lebecsülendő. Ezenkívül, a repdeső szálakat is kordában tartja.
Akkor szép, ha egészséges – hosszú évek óta ez a hajápolás legfőbb alapelve. Legfontosabb célunk, hogy olyan hosszan megőrizzük az újonnan növő haj természetes állapotát és frissességét, ameddig csak lehetséges. |
A hajápoláshoz nemcsak a gyengéd tisztítás és hajkondicionálás tartozik, hanem egyre inkább a védekezés is a külső hatásokkal szemben. A mechanikai sérülések (fésülés) vagy az oxidációs folyamatok (napfény, hajfestés) következtében a haj durvábbá, vékonyabbá, porózusabbá, törékenyebbé válik, veszít selymességéből, rugalmasságából és egészséges erejéből.
Mindennapos ápolás
A fejbőrt és a hajszálakat bizonyos időközönként meg kell tisztítani a rárakódott szennyeződésektől: a piszoktól, az elhalt hámsejtektől és a szálakon maradt kozmetikai hajápoló maradványoktól (zselék, fixálók). A samponoknak kettős elvárásnak kell megfelelniük: legyenek elég hatékonynak ahhoz, hogy a piszkot eltávolítsák, viszont kellőképpen gyengédek is, nehogy a szálakról és a fejbőrről túl sok olajat mossanak le, mert ezzel károsodást okoznak a hajnak.
A korszerű termékek ezenfelül még javítják is a haj állapotát, illetve megszüntetik a már kialakult problémákat.
Gyengéd kényeztetés
A tisztítás után jön a kényeztetés, a sampon után a hajbalzsam. Ez utóbbi legfőbb célja, hogy a hajra ápoló anyagokat vigyen fel, azért, hogy védje a felhámot, pótolja azokat az anyagokat, amelyek a mosás vagy a kémiai beavatkozás következtében kioldódnak a szálakból, valamint láthatatlanná tegye a sérüléseket, és erősítse a hajat. A balzsamokat azért alkották, hogy javítsák a haj szerkezetét és állapotát, de ezenkívül még más funkciót is ellátnak. A hajat előkészítik a formázáshoz, a szárításhoz, könnyen kifésülhetővé teszik, és természetes, egészséges hatást biztosítanak. Bár ezt az eredményt bizonyos esetekben a samponok is képesek elérni, az optimális hatást – különösen azoknál a hajtípusoknál, ahol speciális ápolásra is szükség van – csak a balzsamok használata váltja ki.
Káros hatások
Sokféle káros hatás éri a hajunkat nap mint nap. A kisebb-nagyobb roncsolásokat három fő csoportba sorolhatjuk:
Mechanikai tényezők: fésű, kefe, hajcsat, törölköző dörzsölése, frizurakészítés (copf, tupírozás), hajvégek súrlódása a vállaknál.
Környezeti hatások: napsütés, hajszárító, hajsütővas, tengervízsó, uszodavízklór, szennyeződés. A napsütés hat a proteinre, eltávolítja a melanint a hajról, elvékonyítja a rostokat, és megváltoztatja a felhámot.
Kémiai behatások: tartós hullám, oxidációval együtt járó festés, szőkítés.
Ragyogó szín, selymes csillogás
Napjainkban egyre népszerűbb a hajfestés, és nemcsak azok között a hölgyek között, akik szaporodó ősz hajszálaikat szeretnék eltüntetni, hanem azok között is, akik csupán különleges árnyalatra, fényesebb hajzuhatagra vágynak. A szépségnek viszont ára van: a tartós hajfesték megduzzasztja a haj szerkezetét, mert csak így válik lehetővé, hogy a színezőanyag vagy a szőkítő egyes komponensei behatoljanak a szálakba.
Ezzel viszont roncsoljuk a szálak felületét. Különösen a szőkítés veszi igénybe a hajat, hiszen először le kell bontani a természetes színezőanyagot, a melanint.
A tartós hajfestéket ugyan nem lehet kimosni, mert beleépül a hajszálakba, viszont a napsugár kifakíthatja a festett árnyalatot. Éppen ezért szükséges a festett hajat speciális samponnal és balzsammal ápolni, amelyek UV-filtert, illetve antioxidánsokat tartalmaznak. Erre azért is szükség van, mert ha a fakóbb szín miatt gyakrabban festünk, az tönkreteheti, töredezetté, színtelenné változtathatja a hajat.
Éppen ezért fejlesztették ki a Nivea Hair Care-nél a kifejezetten festett hajra szánt Ragyogó Hajszín Sampont. A speciális színvédő formula UV-szűrőt tartalmaz, amely hosszan tartó, ragyogó hajszínt és selymes csillogást biztosít. Így a kívánt árnyalat heteken át megmarad.
Problémás fürtök
Ám nemcsak a festett haj kíván nagyobb figyelmet, hanem más hajproblémák is megkeseríthetik az életünket. Ilyen például a zsíros haj. Kialakulásának számos oka lehet. A külső szennyeződések vagy a nem megfelelő táplálkozás komoly hatással van a haj minőségére. Ilyenkor a fejbőr faggyúmirigye túl sok faggyút termel. A zsíros haj problémájára kínál megoldást a speciálisan erre a típusra kifejlesztett termék, amely megszabadít a felesleges faggyútól, de nem hat túl drasztikusan. Hiszen a túlzott tisztítás azzal is járhat, hogy még fokozottabb zsírosodásra készteti a mirigyeket...
Vannak, akiknek viszont az okoz gondot, hogy feltűnően vékony szálú, selymes tapintású, könnyen lelapuló a hajuk. Éppen ezért sokkal nehezebb belőle frizurát kreálni, mint a normál vastagságú szálakból, hiszen a haj kevésnek és testetlennek tűnik. Megfelelő samponnal, folyékony hajregenerálóval dúsabb hatást kölcsönözhetünk a tincseknek.
Tudta...
• ...hogy körülbelül 100 000 hajszálat számolhatnánk meg a fejünkön?
• ...hogy egy szál teherbírása 10 dkg?
• ...hogy három év alatt átlagosan 500-szor mosunk hajat és körülbelül 30 órán át szárítjuk?
• ...hogy ugyanennyi idő alatt legalább 10 000-szer fésüljük, és mintegy 1000 órán keresztül van a napsütésnek kitéve?
| Fontos, hogy a hatóanyagok a frizura teljes hosszán érvényesítsék jótékony tulajdonságaikat, mert különösen tavasszal sokkal töredezettebbek a hajvégek, mint egyébként. Nem is gondolnánk arra, milyen egyszerű oka van a szálvégek seprűsödésének: a télikabát gallérja dörzsöli, gyötri a tincseket. Erre a problémára speciális hajvégápolót válasszunk, mely növényi kivonatokkal és speciális lipidekkel védőréteget képez a hajon. Az E-vitamint tartalmazó termékekkel pedig a szabad gyökök ellen védekezhetünk.
Plusz csillogás
Régen a hajfesték bizony megviselte hajunk egészségét, manapság viszont olyan építőköveket tartalmaznak a színezők, melyek egészségesebbé, csillogóbbá varázsolják a hajkoronát. Éppen ezért nemcsak azoknak érdemes festeni a hajukat, akik őszülnek, hanem azoknak is, akik csupán ragyogóbb árnyalatot szeretnének. |